Expedice Everest

Horolezci, horolezkyně a horolezčata

Letos slavíme kulatiny. Je to už 10. ročník našich celoročních výprav do hor a na zajímavá místa s fajn partou malých i velkých, kteří chtějí něco zažít, poznat, vylézt a pořádně se u toho zapotit hlavou i svaly.

Proto tentokrát vyrazíme na střechu světa Mount Everest do Himaláyí po slavných stopách George Everesta, George Malloryho, Edmunda Hillaryho a nepálského šerpy Tenzinga Norgaye.  Není to cíl malý. Má 8848 m n. m. Bude to výzva… Bude to i bolest, chybějící prsty a omrzliny. Lidé nejsou stvoření pro běžné fungování v letové hladině dopravního letadla. Takže až se dostaneme do této výšky, začnou naše těla umírat, a proto budeme potřebovat kyslík…

Vyzýváme vás horolezci, horolezkyně a horolezčata, připojte se k expedici, která chce vystoupat na vrchol a prověří vaše dovednosti a kondici. A když budeme tiše, možná na nás nespadne lavina a podaří se nám natočit unikátní záběry sněžného muže Yettito.

Pravidla "Expedice Everest"

Dosáhnout vrcholu Mount Everestu součtem nadmořských výšek beskydských vrcholů a metry získanými splněním expedičních úkolů. Od října do května se uskuteční každý měsíc část výstupu na Everest. Sobotní výšlap na některý z beskydských vrcholů, někdy bude mít výšlap za cíl vrcholy dva.

Před každou etapou výstupu obdrží účastníci expedice plán trasy, kde budou i horolezecké úkoly. Navíc každý horolezec bude mít svou KPZ, kterou bude postupně doplňovat o věci, které mu pomohou přežít v těžkých situacích.

V dané etapě bude na beskydském vrcholu kontrolní expediční skupina horských vůdců (učitelé), kteří účastníkům udělí potvrzení o zdolání dané etapy včetně připočtení dalších metrů za splněné úkoly v plánu trasy do expedičních deníků, který obdrží každý z účastníků.

Účastníci dané etapy se mohou dostat k beskydskému vrcholu po vlastní trase, nebo vyrazí s ostatními z nádraží v Karviné. Akce se zúčastňuji pouze mladší žáci a děti ze školky v doprovodu rodičů, prarodičů, strýčků a tetiček, kteří za ně zodpovídají. Žáci 8. a 9. ročníků mohou jezdit sami s potvrzeným souhlasem rodičů.

Účastníci budou vybaveni na každou etapu vhodnou horskou obuví, oblečením, a samozřejmě svačinou a dobrou náladou. Cepíny, lana, žebříky a mačky jsou vítány pro rychlejší zdolání vrcholu.

Desatero horolezce

  1. Horolezce neodradí bolest, omrzliny, chybějící prsty. Věří, že dosáhne vrcholu a nevzdá to.
  2. Pomáhá ochotně všem horolezcům při výstupu, co mu síly dovolí, protože sdílená radost z dosaženého výstupu je dvojnásobná radost.
  3. Horolezec je zvídavý a zná trasu výstupu, aby neskončil tragicky v průrvě v ledovém poli nebo v objetí sněžného muže Yettiho.
  4. Horolezec nejí nikdy sám a podělí se o vše dobré, co má v batohu s ostatníma členy expedice.
  5. Zdatný horolezec leze vzhůru vždy v pevné obuvi a suchých ponožkách, vybaven oblečením tak, aby zvládal s nemrznoucím úsměvem všechny klimatické vysokohorské výkyvy teplot a větru. V batohu má KRABIČKU POSLEDNÍ ZÁCHRANY, která mu pomůže, kdyby mu náhodou zamrzl úsměv.
  6. Horolezec před expedicí prochází teoretickou průpravou a to v podobě instruktážních horolezeckých filmů „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“, „Sněžný kluk“, „K2“ a „Everest“.
  7. Horolezec s plným nasazením plní všechny náročné úkoly související s  výstupem.
  8. Opravdový horolezec chodí spát v mačkách a s cepínem, aby vyrazil ráno před úsvitem na další etapu výstupu.
  9. Horolezec zvládá slaňování, aby byl vždy připraven hodit kamarádovi pomocné lano a karabina to pak jistí.
  10. Každý Horolezec se chová s úctou a respektem k horám a nezanechává po sobě odpadky. Pamatujte na to, že zvířata vás vidí a vše hlásí Yettimu.