KEMP PILOT – „Tajemství lesa“

Od pondělí 30. 10. do pátku 3. 11. se vydala skupina odvážných, zvídavých a pilných žáků naší školy na chatu Hrádek ve Slezských Beskydech. 

Čekalo je pětidenní dobrodružné pátrání po tajemstvích lesa. Trávili čas venku v lese a zkoumali, bádali, objevovali a zjišťovali. Celým týdnem nás provázela 4 stěžejní témata – Stromy🌲🌳, Půda a voda💦, Živočichové🐻🐿🐜🐺, Les – místo odpočinku a her 🍄

U tématu stromů jsme se zaměřili na jejich vývojové fáze, možnosti měření výšky stromů, barevnou škálu listů🍁. Pokusem jsme dokázali izolovat chlorofyl i jiná barviva🔬

Půdu a vodu jsme prozkoumali na vlastní kůži. Na různých stanovištích týmy vykopaly půdní vzorky k porovnání. Stanovili jsme si základní půdní znaky (konzistence, struktura, barva, přítomnost uhličitanů, skelet). Ve vykopaných důlcích prováděli malí badatelé pokus, při kterém pozorovali rychlost vsakování vody.

Hra „Safari“ nás uvedla do tématu Živočichové. Při ní jsme objevili spoustu lesních zvířat a jejich klíčových znaků. Den nám obohatila návštěva „Šelmáka“ – Jirky Labudy a jeho přednáška v terénu. Při procházce nám ukázal a vysvětlil vznik Moravských a Slezských Beskyd, potkali jsme a změřili vlčí stopu 🔍, dokonce jsme u umístěné fotopasti obdivovali „ulovené“ vlky a jeleny, kteří se naší trasou procházeli těsně před námi. 

Odpočinek (byť aktivní) nás v lese provázel celým týdnem. Stejně tak hry – běhací, vědomostní, zábavné, dovednostní, šifrovací, sportovní… 

V průběhu Kempu pracovali žáci v týmech, ve kterých postupně zpracovávali zážitky a informace z každého tématu a dne formou leporela. 

Kemp utekl velice rychle. Jsme obohaceni spoustou vědomostí, zážitků a novými přátelstvími 😊