Tvoříme pevný základ pro život

Erasmus Plus – Historical Board Games for Peace. Making History Alive

 

Historical Board Games for Peace. Making History Alive  (Historické deskové hry pro mír. Oživování historie)

Trvání projektu: 1. 9. 2016 – 31. 8. 2018 www stránky: http://erasmusboardgames.com

Cílem projektu je představit historické strategické deskové hry žákům i učitelům a zavést je do procesu učení dějepisu jako novou a inovativní výukovou pomůcku. Záměrem je naučit žáky logickému a kritickému myšlení a konečným výstupem projektu bude nová historická hra vytvořena společně žáky všech zemí.

Komunikačním jazykem projektu je angličtina.

Zúčastněné země:

 1. Španělsko
 2. Polsko
 3. Turecko
 4. Itálie
 5. Bulharsko
 6. ČR

Žáci zapojeni do projektu:

VIII. A

Bednarská Adéla
Gužíková Klára
Chmielová Agáta
Kubačka Jan
Stadtherrová Nikola – novinář
Vlčková Eliška – novinář

VIII. B

Baum Petr
Rzeszutek Lukáš – mluvčí

VIII. S

Dobrá Tereza
Drobek Jakub
Nolčová Klára
Slavík Ondřej
Stonawská Adéla

AKTIVITY

Bytom – Polsko

Neděle 28. 5. 2017
V odpoledních hodinách se český tým vydal na krátkou cestu do sousedního Polska. Po příjezdu jsme se přivítali s hostitelskými rodinami a seznámili se s novými kamarády.

Pondělí 29. 5. 2017
V pondělí jsme byli při slavnostním ceremoniálu přivítání na půdě partnerské školy, kde se každý tým představil. Následně byla pro nás připravena soutěž, při které jsme chodili po městě, hledali různá stanoviště a tam plnili úkoly. Za splnění úkolů jsme si vysloužili oběd. Ve večerních hodinách jsme shlédli americký špionážní film “Most špiónů”.

Úterý  30. 5. 2017
Dopoledne jsme ve škole hráli různé deskové hry. Byli jsme promícháni do mezinárodních skupin, takže komunikace byla občas velmi zajímavá. Odpoledne jsme si prohlédli místní vojenskou raketovou základnu.

Středa 31. 5. 2017
Ve středu nás čekal celodenní výlet do 200km vzdálené Wrocławi. Nejdříve jsme si prohlédli fotbalový stadión, kde se v roce  2012 hrálo Euro. Poté následovala prohlídka historické části města, farmářských trhů a světelné fontány.

Čtvrtek 1. 6. 2017
Dopoledne jsme opět hráli deskové hry, tentokrát v kulturním centru. Odpoledne jsme strávili s našimi mezinárodními kamarády v aquaparku. Bylo to opravdu skvělé a moc jsme si to užili.

Pátek 2. 6. 2017
Ráno jsme se rozloučili s našimi náhradními rodinami a ač neradi, museli jsme se vydat na cestu zpátky. Někteří jsme se jen těžko bránili slzám. Celý týden byl velmi zajímavý, plný zážitků a nových přátelství. Moc se nám stýská.

Účastníci:
Agáta Chmielová
Tereza Dobrá
Petr Baum

Pedagogický dozor:
Petr Juras (ředitel školy)
Irena Morávková (koordinátorka projektu)

Taranto – Itálie

Naše velká cesta začala v neděli 19. února na vlakovém nádraží v Karviné ve 3:30 ráno, kde jsme se všichni sešli a vyrazili vlakem do Prahy. Na Letišti Václava Havla jsme nasedli do letadla a s jedním přestupem v Římě jsme doletěli do Bari. Odtud jsme se autobusem dopravili do místa určení – Taranta, kde si nás vyzvedly naše hostující rodiny.

20.2.
V pondělí nás čekal uvítací ceremoniál na malém náměstí, kde hrála dechová kapela. Odtud jsme došli ke škole, kde zazněly hymny všech zemí zapojených do projektu. Následovalo seznámení s ostatními studenty a návštěva krásného muzea a hradu Aragonese.

21.2.
V úterý jsme se všichni sešli u školy a autobusem odjeli do města Lecce, které je mistrovským kouskem barokního umění. Líbilo se nám tam tak moc, že jsme ani nechtěli odjet, ale čekala nás ještě prohlídka města Otranto. To bylo ještě krásnější, navíc přímořské město s výhledem na moře. Protože se začalo stmívat, museli jsme vyrazit zpátky do Taranta, domů k rodinám a nakonec do postele.

23.2.
Na středu jsme se těšili nejvíce, měli jsme si totiž konečně zahrát hru „Studená válka.” Bohužel ne všichni účastníci pilovali pravidla hry tak jako my. Každý si je vykládal po svém, a tak jsme si nakonec hru zahráli spolu jen my čtyři a hráli proti sobě. Vyhrála Nikola. Poté jsme navštívili Taranto a jeho část zvanou Old Town a podívali na pár zajímavých kostelů.

24.2.
Ve čtvrtek nás čekalo překvapení. Jeli jsme do města Alberobello, pro které jsou typické krásné bílé domečky se šedými střechami, kterým se říká Trulli. Zajeli jsme se také podívat k moři, které bylo studené, ale překrásné. Slíbené překvapení čekalo na konci dne v jeskyni Castellana. Bylo to strašidelné divadelní představení s názvem Hell in the Cave na motivy Danteho Božské komedie. Všichni jsme se opravdu moc báli.

25.2.
V pátek jsme opět hráli hru „Studená válka“, tentokrát kluci proti holkám.
Toto kolo skončilo remízou. Hráli jsme až do odpoledne, kdy jsme se vydali navštívit vojenskou základnu Saram. Večer jsme se všichni sešli v restauraci, kde jsme se rozloučili. Následovala poslední noc u hostitelské rodiny a cesta zpět domů. Odjížděli jsme nejen plni zážitků, ale někteří také bohatší o nová přátelství.

Účastníci:
Lukáš Rzeszutek
Jan Kubačka
Klára Gužíková
Nikola Stadtherrová

Pedagogický dozor:
Mgr. Irena Morávková
Mgr. Petr Juras

Hrádek

Ve dnech 31.1. – 1.2 proběhl projektový výjezd na chatu Hrádek u Jablunkova, kam jsme dojeli vlakem a následně vyšlapali 3km do kopce až na chatu, kde nás přivítali milí majitelé. Cílem bylo, aby si žáci náročnou deskovou hru “Studená válka” více osvojili a vyzkoušeli si, hrát ji také v angličtině, protože zanedlouho 19. – 25.2  se 4 žáci vydají na 1. projektové setkání partnerských zemí v italském městě Taranto, kde se tato hra bude hrát. Oba dny byli velice příjemné a všichni si je skvěle užili, nejen díky dobrému jídlu a ubytování, co nám na chatě poskytli.

Tohoto výjezdu se zúčastnilo 12 žáků, ředitel školy Petr Juras, koordinátorka projektu Irena Morávková, pedagogové Ondřej Mokroš a Jaroslav Rabajda, a také lektor z Ostravy Ondřej Cigánek.

Náš projektový tým se poprvé sešel 12. 1. 2017, abychom se všichni seznámili se strategickou hrou ”Twilight Struggle”. Tato hra simuluje studenou válku mezi SSSR a USA v období po 2. světové válce.

Odpolednem a celou hrou nás provázel pan Cigánek, který žákům hru představil a následně ukázal průběh celé hry. Vytvořili jsme tedy tři skupinky, a prezentace mohla začít. Výchovný dozor se také aktivně zapojil. Během pár chvil už všichni znali základní pravidla a pustili se do hry. V každé ze tří skupin nakonec vyhrálo SSSR, takže příště přejeme více štěstí Američanům. Odpoledne bylo velice zábavné a také naučné. Všichni se těšíme na další setkání s touto hrou a na další skvěle strávená odpoledne, např. zanedlouho na chatě Hrádek u Jablunkova, kam vyrážíme ve dnech 31. 1. – 1. 2. 2017.

Této akce se z učitelského dozoru zúčastnili: ředitel školy Petr Juras, koordinátor projektu Irena Morávková a dále Jaroslav Rabajda a Ondřej Mokroš.

První oficiální setkání projektového týmu se konalo začátkem ledna 2017.  Nejdříve nám byla vysvětlena náplň celého projektu a vše, co s ním souvisí. Určili jsme si mluvčího týmu, kterým se stal Lukáš Rzeszutek a jeho zástupce Petr Baum a také novinářský tým ve složeni Nikola Stadtherrová a Eliška Vlčková.

Naším hlavním úkolem je naučit se pravidla a strategii deskové hry “Studená válka”. Tuto hru se nejdříve naučíme hrát v českém jazyce a později přejdeme na anglickou verzi zvanou “Twilight Struggle”, aby nás vybraní žáci mohli postupně reprezentovat v partnerských zemích.

Dalším bodem, na kterém jsme se dohodli byl termín výjezdu na chatu Hrádek na Jablunkovsku, kde budeme nadále prohlubovat znalosti nelehkých pravidel a strategii této hry. Termín byl určen na 31. 1 – 1. 2. 2017.

Španělsko

Ve dnech 13. – 19. 11. 2016 proběhla mezinárodní přípravná projektová schůzka ve španělském Albacete.

Tříčlenné týmy ze všech partnerských zemí se poprvé sešly, aby se poznaly, probraly se detaily první fáze projektové práce. Určila se pravidla pro ubytovávání žáků v hostitelských rodinách a učili jsme se základní pravidla projektové mezinárodní hry “Twilight Struggle”, která se bude hrát po celou dobu trvání projektu.

V rámci poznávání místní kultury jsme navštívili historické město Cuenca. Za český tým se tohoto setkání zúčastnili: ředitel školy Petr Juras, koordinátorka Irena Morávková a Jaroslav Rabajda.

NÁSTAVBA ODBORNÝCH UČEBEN ZŠ A MŠ DĚLNICKÁ

Termín 4/2018 – 6/2019
Více informací o projektu naleznete zde.

KDY, KDO, KDE…

KDY JE VÝLET A KDY PRÁZDNINY? NEČEKEJTE NA PAPÍR ZE ŠKOLY, MÁME ONLINE KALENDÁŘ

Organizace školního roku

 • 4. 9. 2017 - zahájení školního roku
 • 28. 9. 2017 (čtvrtek) - státní svátek
 • 29.9. 2017 - kino, divadlo
 • 26. - 27. 10. 2017 (čtvrtek a pátek) - podzimní prázdniny
 • 28.10. 2017 (sobota) - státní svátek
 • 17. 11. 2017 (pátek) - státní svátek
 • 23. 12. 2017 (so) - 2. 1. 2018 (út) - vánoční prázdniny
 • 3. 1. 2018 (středa) - zahájení vyučování
 • 31. 1. 2018 ( středa) - konec 1. pololetí školního roku
 • 2. 2. 2018 (pátek) - jednodenní pololetní prázdniny
 • 5. 2. - 11. 2. 2018 - jarní prázdniny
 • 15.3. 2018 -  podání přihlášek na SŠ
 • 29. 3. - 30. 3. 2018 (čtvrtek až pátek) - velikonoční prázdniny
 • 2.4. 2018 (pondělí) - Velikonoční pondělí
 • 10.4.- 11.4. 2018 (úterý a středa) - zápisy do 1. tříd
 • 30.4. 2018 (pondělí) - ředitelské volno (nástavba)
 • 1.5. 2018 (úterý) -  Svátek práce
 • 7.5. 2018 (pondělí) - ředitelské volno (nástavba)
 • 8.5. 2018 (úterý) - Den vítězství
 • 15. 6. 2018  - konec 2. pololetí školního roku
 • 2. 7. - 31.8. 2018 - hlavní prázdniny
 • 3. září 2018 (pondělí) - zahájení školního roku 2018/19
 • žákovské knížky
 • omluvenky
 • pro žáky od 4. ročníku naší školy

 

Přihlaste se do aplikace zde.

JÍDELNÍČEK

SMART CLASS

přihlášení žáků do jazykové laboratoře Robotel

STUDENT / UČITEL

FACEBOOK