Tvoříme pevný základ pro život našich dětí

Literatura

Na naší škole nevnímáme výuku literatury jako pouhou nutnost naučit žáky přehled autorů a jejich děl. Především u mladších žáků dbáme na to, aby si nejprve k literatuře našli cestu pomocí knih, které je baví, zajímají je. Díky tomuto přístupu se pak žáci obzvláště na 2. stupni sami začnou zajímat i o díla tzv. klasická a co více, po předchozích čtenářských zkušenostech těmto knihám i rozumí.

Výuka

• Používáme metody a formy výuky, které vedou děti k tomu, aby dokázaly text nejen mechanicky číst, ale aby mu rozuměly a dovedly získané informace použít v praxi.
  • Vyučující jsou schopni vybrat žákům knihu "na míru", tedy podle jejich zájmů či oblastí, které je zajímají. Děti si tohoto osobního přístupu velmi váží, o knihách pak diskutují s učiteli, ale i sami mezi sebou.
  • Vedeme žáky ke čtení celých knih, nejen úryvků v čítankách.
  • Žáci si vedou po celou dobu školní docházky své portfolio, čtenářský deník.
  • V hodinách využíváme didaktické hry rozvíjející slovní zásobu i samotnou kulturu vyjadřování, vedeme je k samostatnosti a rozvoji fantazie.
  • Součástí výuky literatury jsou ČTENÁŘSKÉ DÍLNY.
  • V devátém ročníku je výuka češtiny rozšířena o jednu hodinu, kterou věnujeme přípravě na přijímací zkoušky. Žáci si mohou vyzkoušet různé typy testových otázek.

Čtenářské dílny

• Do výuky si žáci nosí knihy dle vlastního výběru. (Vlastní knihy nebo vypůjčená díla ze školní knihovny).
  • Od běžných hodin literatury se dílny liší tím, že během hodiny žáci i vyučující cca 20 minut soustředěně čtou svou knihu (každý jinou, na pokračování), poté o vybraném tématu debatují, formulují své myšlenky, postřehy.
  • Výuka dílen probíhá ve čtenářském klubu, kde mají děti k dispozici obrovský prostor s polštářky, menší pohovkou, kobercem…

Žákovská knihovna

• Fond žákovské knihovny je rozdělen podle věku žáků do tří čtenářských koutků na třech patrech budovy školy.
  • Každý jeden koutek je kromě knihovny vybaven kobercem a pohodlnými sedačkami, kde mohou děti trávit přestávky.
  • Tituly v knihovně pravidelně obnovujeme, nakupujeme knižní novinky, které žáky zajímají nebo si o ně dokonce sami požádají.
  • Každý koutek skrývá stovky zajímavých knižních titulů. Vybere si zde opravdu každý.
  • Z projektu Pilně čteme bylo jen v letošním školním roce nakoupeno přes 200 nových knih.

Čtenářská gramotnost

• Na čtenářskou gramotnost a její výuku je v současném školství kladen velký důraz a ne jinak je tomu i u nás. Ale o co vlastně jde?
  • Jednoduše řečeno, čtenářskou gramotností nechápeme pouze schopnost mechanického čtení textu, ale spíše jako dovednost čtenému textu porozumět a dále s ním pracovat.
  • Ve výuce proto nepracujeme jen s klasickými ukázkami z čítanek, ale tvoříme vlastní pracovní listy. Žáci v nich mnohdy pomocí různých druhů textů řeší úkoly z běžného života. Pracují s návody spotřebičů, jízdními řády, administrativními texty a podobně.
  • Na čtenářskou gramotnost nezapomínají ani tvůrci přijímacích zkoušek na střední školy, proto jsou po absolvované výuce na tento typ úloh naši žáci lépe připraveni.

Sdílejte na facebooku

VIZITKA NAŠÍ ŠKOLY